obrazek nagłówka
obrazek lewystrona głównaimprezyartysciSprzęt technicznyfirmakontaktobrazek prawy

OFICJALNA STRONA GRUPY "ROMUALD & ROMAN"

HISTORIA ZESPOŁU

Grupa "Romuald & Roman"- kultowa grupa PRL przełomu lat 60 /70 - (najbardziej do dzisiaj znana w Polsce wrocławska kapela rockowa) zawiązała się jako supergrupa wrocławskiej sceny rockowej. Tytułowi liderzy szefowali dotąd dwóm czołowym zespołom - Romuald Piasecki "Grupie I", która specjalizowała się w repertuarze z "pop listy" i Roman Runowicz - zespołowi "EL-AR", który na tle konkurencji wyróżniał się ambicją kreatywną.

"Romki" zaraz po powstaniu stali się bardzo popularni w kraju. Atutem zespołu oprócz znakomitej strony instrumentalnej było uzupełnienie występów efektami działającymi na stronę wizualną . Twórcą tych happeningowych zdarzeń był przyjaciel zespołu - Stanisław Lose. Jego pasją był koncert rockowy jako widowisko, happening. Trudno precyzyjnie określić jego funkcję w zespole, bowiem do dziś nie spotykamy nikogo podobnego, a jego ówczesne kreacje do dziś, mimo całego postępu, w kraju nie mają sobie równych. Najprościej nazwać go można było reżyserem światła i efektów specjalnych, choć to dalece nie wyczerpuje sprawy. Staszek zmieniał koncerty R & R w feerię świateł, barw, ruchu, złud, marzeń. Przystosował też pojęcie "psychedelic" dla charakteru koncertu grupy.

Stylistyka wykorzystująca jako podstawowy środek skojarzenia audiowizualne stawiała określone wymagania materiałowi dźwiękowemu. Ówczesny program zespołu był przeglądem tych wymagań . W listopadzie 1968 r. grupa w jednym tygodniu wygrywa dwa konkursy studenckiego rocka, a w marcu 1969 r. czterokrotnie występują w Sali Kongresowej. Popularność zespołu potwierdza zajęcie drugiego miejsca na II Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym w 1969 r. Ważnym etapem było też otrzymanie prestiżowej nagrody znanego ówczesnego publicysty Romana Waschko - "ZŁOTA WAŻKA"- dla najciekawszego zespołu roku 1969. Grupa dużo koncertuje, a w 1970 r. Polskie Nagrania wydają dwie płyty zespołu.

A wszystko to zaczęło się to w styczniu 1968 r. od własnych utworów ( kompozycje liderów do tekstów Ryszarda Wojtyłło i Andrzeja Kuryło ) które składały się na program niezbędny do zdobywania nagród na festiwalach - "Kto poznał ten świat" , "Znasz ten dom", "Człowiek", "Bobas", "Pytanie czy hasło" . Początkowo grupa tępiła popowy banał, potem z czasem atrakcyjnością grupy stała się oryginalna metoda muzykowania, w istocie swej bliższa chyba jazzowi niż rockowi, polegająca bowiem na improwizacji. Improwizowany był nie tylko materiał, czy partie solowe, instrumentalne i wokalne, nie tylko zbiorowe kontrapunkty, ale także, jak w przypadku najbardziej zaawansowanych produkcji "free" jazzowych - forma utworów. Kompozycja jako temat wprowadzała podstawowe parametry melodii, harmonii i rytmu oraz formy - frazy, zwrotki, mostki, breaki itp., z których muzycy spontanicznie budowali utwory bawiąc, strasząc, tumaniąc i zaskakując czasami nawet samych siebie, partnerów w zespole i publiczność.

Grupa "Romuald & Roman" potrafiła też być świetną orkiestrą taneczną, mistrzami "non stopów". W lecie 1969 na warszawskim Solcu, stała się sensacją letniego salonu stołecznej młodzieży przez bite dwa tygodnie. Tak było też parę lat później w owej Warszawie (1975r.), gdy wzbogacony organami Hammonda i pianem Federa "riffy" gitar Romualda Piaseckiego i drugiego gitarzysty - Jacka Krzaklewskiego ściągały do non-stopu w "Hali Gwardii" na wakacyjne weekendy przez dwa miesiące ówczesną czołówkę krajowych muzyków i krytyków. I na darmo konferansjer tych koncertów - Zbigniew Niemczycki ( tak - ten sam !!! ) błagał ponad 5 tysięczną widownie o spokój .

Po okresie przerwy, zespół w 1975 r. reaktywuje się ponownie, godząc awangardową formę i treścią progresywnej muzyki dawnych "Romków", ze współczesnymi kanonami muzyki jazz-rock. Cechami charakterystycznymi dla drugiego wcielenia grupy (1975-1978) było rozszerzenie możliwości brzmieniowych przez stosowanie niekonwencjonalnej techniki instrumentalnej, zastępowanie tekstu pisanego improwizowanym, instrumentalne traktowanie partii wokalnych, brzmieniowe, dynamiczne i rytmiczne zróżnicowanie poszczególnych części utworów.


SKŁAD ZESPOŁU

Pierwszy skład grupy:
Romuald Piasecki - gitara, śpiew;
Roman Runowicz - gitara, śpiew;
Jacek Baran - gitara basowa;
Andrzej Tylec - perkusja.

W późniejszych składach występowali m.in.:

  • gitara - Jan Borysewicz , Jacek Krzaklewski , Zdzisław Janiak , Zbigniew  Żabowski
  • bass - Leszek Muth , Kazimierz Cwynar , Andrzej Pluszcz , Zbigniew Wrzos , Marek Purzycki , Mieczysław Jurecki , Maciej Roda , Wojciech Błażejewski
  • perkusja - Stanisław Kasprzyk , Leszek Chalimoniuk, Sarandis Jovanudis , Ryszard Huczko
  • śpiew - Leszek Kot, Jacek Baran, Mirosław Bielawski
  • Fender piano - Krzysztof Orłowski , Janusz Góralski, Michał Kieńko
  • Flet, harmonijka ustna - Krzysztof Orłowski
  • organy Hammonda - Zbigniew Stemplowski
  • trąbka - Michał Kieńko

Managerowie: Tomasz Tłuczkiewicz ( 1968 - 1971), Bogdan Piwowarczyk (1971 -1973) , Ryszard Osmulski (1973 -1974), Marek Łaciak (1974 - 1977)

Ekipa techniczna współpracująca:
Leon Hornowicz, Andrzej Knapczyński, Marek Wall


P.S. Kolejne wcielenie - pisze Zbyszek Żabowski - gitarzysta:

Już od 30.01.1978 zaczęliśmy grać w nowym wcieleniu. Imprez nie brakowało, graliśmy w różnych miastach, pamiętam koncerty w Częstochowie, Warszawie (po Homo Homini) piękne koncerty na stadionie w Zielonej Górze (Dni Zielonej Góry) - uświetniliśmy III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Studenckiej "SABATAR - 78" i wiele innych wydarzeń.
Repertuar był porządnie zrobiony i zaaranżowany, co wniosło świeży powiew do niektórych lekko chaotycznych wcześniejszych dokonań. Do autorskiego repertuaru Romualda dorzuciliśmy kilka jak się obecnie mówi "coverów" z repertuaru Claptona, Deep Purple i Edgara Wintera.

Uwieńczeniem tego wcielenia było nagranie 3 nowych kompozycji Romualda w Studio Polskiego Radia Poznań. Pamiętam, że zachwycony naszą muzyką redaktor nazywał się  Wojtek Kubiak. Była to pierwsza dekada kwietnia 1980. (pamiętam, bo chyba 19 kwietnia miałem samolot do Baghdadu - by zakosztować większych pieniędzy).
Nagraliśmy 3 utwory, sądzę, że w porównaniu z ostatnio wydanym dwupłytowym albumem, będą swoją jakością pozytywnie się wyróżniać.


1. Pierwszy numer sądzę, że miał tytuł: "Nocne życie w powiatowym mieście".
Refren był: Nocne życie w powiatowym mieście, łuną świateł lśni dworcowy
bar, w poczekalni ktoś sprzedaje szczęście, a tranzystor super hity gra.

2. Drugi numer - nie potrafię dopasować tytułu, a zaczynał się:
W otwartym oknie naprzeciwko,
któregoś dnia ujrzałem ją,
Urodę miała raczej zwykłą
Blond włosy i zadarty nos.
Myślałem o niej przez godzinę,
Lecz później jakoś przeszło mi,
Lecz dzisiaj widzę znów dziewczynę
I wiem, że wpadłem, co tu kryć.


3. Trzeci numer- tytuł: "Kto mnie tak odmienił".
Fajnie zaaranżowane duety gitarowe, dobre brzmienie - w końcu dobrze nagrany wokal.
Popytam kolegów, czy coś więcej pamiętają, ale sądzę, że już na podstawie tej informacji będzie możliwe dotarcie do tych nagrań, tym bardziej, że Ty byłeś (i na pewno jesteś) człowiekiem precyzyjnym i zorganizowanym, którego byle przeszkoda nie powstrzyma !  :)
 Pozdrawiam,
                           Zbyszek Żabowski 

 

MUZYKA W MP3
Tutaj możesz ściągnąć niektóre utwory z jedynej płyty zespołu:

1.

A ja nigdy i basta KLIKNIJ lub zapisz jako

2.

Bobas KLIKNIJ lub zapisz jako

3.

Człowiek KLIKNIJ lub zapisz jako

4.

Kto poznał ten świat KLIKNIJ lub zapisz jako

A tutaj wywiad, którzy przeprowadził Piotr Metz z Romualdem Piaseckim w lutym 2001 roku na antenie radia RMF FM w cyklu programów "Wywiadówka"

5.

RMF z lutego 2001r. KLIKNIJ lub zapisz jako
Powiększ obrazPowiększ obraz

Cały koncert Grupy Romuald & Roman w Klubie Stajnia 8A 2001

6.

Koncert-niska jakość-20kB/s KLIKNIJ lub zapisz jako


W naszym posiadaniu jest 2-płytowy album grupy na CD, który sprzedajemy wraz z orginalnym plakatem zespołu oraz folderem wydanym z okazji koncertu jubileuszowego w 2001 r.- koszt pakietu- 50 PLN.

Dodatkowo prezentujemy artykuł o zespole z okazji wydania płyty CD- KLIKNIJ na artykuł

 

Jeżeli będziecie państwo zainteresowani wszystkimi utworami grupy prosimy o KONTAKT z nami.GALERIA


Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjecieAfisze i artykuły

Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjecieTeksty piosenek

Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjecieZdjęcia współczesne

Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjecierazy