obrazek nagłówka
obrazek lewystrona głównaimprezyartysciSprzęt technicznyfirmakontaktobrazek prawy
PERŁY ARCHITEKTURY
SZLAK CYSTERSKI
JARMARKI ŚWIĄTECZNE
LUBIĄŻ - KOMPLEKS POCYSTERSKILUBIĄŻ - KOMPLEKS POCYSTERSKI

W Lubiążu znajduje się zabytek klasy "0", jeden z największych w skali europejskiej - zespół klasztorny największego opactwa cysterskiego na świecie. Jest on dwa i pół razy większy od zamku na Wawelu. Powierzchnia samych dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry i jest najdłuższą fasadą barokową w Europie. Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Składają się nań: gotycka bazylika z lat 1307-40 (zbudowana na pozostałościach romańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP z XIIw.), klasztor i pałac opatów (XVII/XVIII w.), pomocniczy kościół św. Jakuba, zabudowania gospodarcze. W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów dolnośląskich (m.in. Bolesława Wysokiego), słynnego malarza cystersów Michała Wilmanna oraz mumie opatów cysterskich i zakonników. Do dziś w dobrym stanie zachowało się 98 mumii.

źródło: "Opactwo Cysterskie w Lubiążu"
wg. http://pl.wikipedia.org

Powiększ obrazPowiększ obrazPowiększ obraz

Korso Pałacowe to plenerowa cykliczna impreza zapoczątkowana w 1997 roku przez naszą firmę wspólnie z Fundacją Lubiąż"- właścicielem obiektu.

A oto imprezy, które co roku organizujemy w Lubiążu:

>> Korso Pałacowe <<

>> Otwarte Drzwi Cystersów <<

>> Piknik Cysterski <<


Ciekawostką na "KORSO" jest co roku organizacja Parkingów dla tysięcy samochodów przyjeżdżających do Lubiąża. Stało się to możliwe dzięki koordynacji ekipy technicznej Agencji JEDYNKA i OSP z Lubiąża

Powiększ obrazPowiększ obrazPowiększ obraz
Powiększ obrazPowiększ obrazPowiększ obraz
Powiększ obrazPowiększ obrazPowiększ obraz
Powiększ obrazPowiększ obrazPowiększ obraz
Powiększ obrazPowiększ obrazrazy