obrazek nagłówka
obrazek lewystrona głównaimprezyartysciSprzęt technicznyfirmakontaktobrazek prawy

 

FESTIWAL SŁOWIAN LOGO

Tutaj na świętej górze Ślęży odprawiali swe pradawne obrzędy Słowianie, dlatego TU W SOBÓTCE powołaliśmy FESTIWAL KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ.

 

Sobótka to "płuca Wrocławia" z tajemniczą górą, alpejskim mikroklimatem, życzliwymi mieszkańcami oraz zdrową i krystaliczną wodą. Wspólnymi siłami z Urzędem Miasta i Gminy w Sobótce przygotowaliśmy zbocze góry pod Amfiteatr dla 10.000 osób, gdzie przez trzy dni na "I FESTIWALU SLOWIAN SOBÓTKA" wystąpiły zaproszone grupy artystyczne. Zagospodarowany został park miejski, widzowie poruszali się swobodnie w obrębie całego miasta, artyści i zaproszeni dziennikarze mogli zrealizować swoje zadania w komfortowych warunkach, a całe miasto było odpowiednio przygotowane, czyste i bezpieczne wraz z nowymi parkingami..


IDEA ORGANIZACJI FESTIWALU SŁOWIAN :

 • Dolny Śląsk, jak żaden inny region Polski, przechodził burzliwe dzieje.

  Liczne tego dowody dostarczają przekazy historyczne oraz badania archeologiczne. Przez te żyzne i równinne tereny przewalały się w przeszłości hordy zdobywców. kupców i spokojnych osadników. Tędy wiódł bursztynowy szlak do starożytnej Calisji, aż pod mury Legnicy dotarły zgony Dżyngis Chana. Tutaj na świętej górze Ślęzy odprawiali pradawne obrzędy Słowianie, na tych ziemiach zmienne boje toczyli woje Chrobrego i Mieszka II, zmagali się Niemcy, Czesi i Austriacy.

  Przez Dolny Śląsk maszerowali żołnierze Napoleona, Cesarzy Niemiec, Austrii oraz nieugięci jeźdźcy Marszałka Kutuzowa, który znalazł ostatni spoczynek na bolesławieckim cmentarzu.

  Wreszcie tutaj, werdyktem Wielkich Mocarstw osiedlili się po ostatniej (oby) wojnie Polacy zza Buga, z Syberii, z Francji, Niemiec ale również ze zrujnowanej Warszawy, Poznania, Krakowa a nawet z Podhala.

  Kulturalne tradycje powojennego Wrocławia trudno nie doceniać.

  To tu działały legendarne Teatry Jerzego Grotowskiego i Henryka Tomaszewskiego.

  Tu miały miejsce wydarzenia na skalę światową - Festiwale Awangardy Teatralnej a po dziś dzień z całego globu zjeżdżają się melomani na festiwal "Wratislavia Cantans".

 

ZDJĘCIA TERENU POD BUDOWĘ AMFITEATRU :

  Powiększ obrazPowiększ obrazPowiększ obraz
  Stok Janosik- teren festiwalu Sobótka, w tle góra Ślęża Tereny rekreacyjne Sobótki


 

DOKUMENTACJA 1 "FESTIWALU SŁOWIAN"

I Festiwal Słowian Sobótka stał się - naszym zdaniem - najbogatszą i najbardziej medialną ofertą kulturalną w historii plenerowych festiwali Dolnego Śląska.

Został on objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Patronat medialny sprawowali: TVP Wrocław emitująca około 120 min. programu na antenę centralną i regionalną w tym lokalny dziennik "Fakty" na żywo z amfiteatru w Sobótce, Radio Wrocław emitujące 100 dżingli reklamowych i relacjonujące imprezę oraz Polska Gazeta Wrocławska , która oprócz tekstów redakcyjnych zamieszczała reklamę Festiwalu. Na terenie Dolnego Śląska kolportowane były tysiące ulotek i plakatów. O festiwalu pisały również inne gazety.

Podczas trzy dniowego Festiwalu gościliśmy prawie 1.000 artystów z różnych zakątków Europy, którzy wystąpili przed ponad 20.000 widownią. Wśród znanych i lubianych artystów pojawili się m.in.: Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" w ramach obchodów swojego 55-lecia istnienia, "Brathanki", Kabaret ELITA, "Tercet Egzotyczny" w ramach 45-lecia istnienia, łemkowska KYCZERA, "Piosenki lwowskiej ulicy", Orkiestra dęta z Hradca Kralove, słowacki "Zeleziar", rosyjski "Babski show", litewski "DixXband" i inni. Festiwal pozwolił również doświadczyć kontaktu z żywą historią, tradycjami oraz kulturą słowiańską. W tych dniach w Sobótce odbył się bowiem festyn archeologiczny i targi Sobótkowe, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego oraz wyścigi MTB .

Można śmiało napisać, że na I Festiwalu Słowian Sobótka 2008 wystąpiło prawie 1.000 wykonawców dla ponad 20.000 widowni.

 

W oparciu o dotychczasowe doświadczenia planujemy zrealizować II Festiwal Słowian Sobótka , który odbędzie się w dniach 19- 21 czerwca 2009 roku na jeszcze większą skalę. W organizacje Festiwalu włącza się bowiem TVP .

Serdecznie zapraszamy do rozmów i współpracy na rzecz II FESTIWALU SŁOWIAN SOBÓTKA 2009.

   

Stanisław Szelc - Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Marek Łaciak - Producent Festiwalu

  UWAGA!!!

POMYSŁODAWCAMI, AUTORAMI KONCEPCJI FESTIWALU SŁOWIAN SOBÓTKA SĄ STANISŁAW SZELC (Kabaret ELITA) I MAREK ŁACIAK (Artystyczna JEDYNKA) , KTÓRZY ZASTRZEGAJĄ SOBIE PRAWA AUTORSKIE DO POMYSŁU I JEGO NAZWY.

ZDJĘCIA Z 1 "FESTIWALU SŁOWIAN"


Powiększ obrazPowiększ obrazPowiększ obraz
ogólny plan amfiteatru z publicznością artyści na scenie pod Ślężą śpiewanie
Powiększ obrazPowiększ obrazPowiększ obraz
widowisko świętojańskie zespół folklorystyczny ŻELEZIAR- Koszyce (Słowacja) stok Janosik- teren FESTIWALU SŁOWIAN
Powiększ obrazPowiększ obrazPowiększ obraz
TV Wrocław w pracy amfiteatr organizatorzy wraz z artystamirazy