obrazek nagłówka
obrazek lewystrona głównaimprezyartysciSprzęt technicznyfirmakontaktobrazek prawy

Kabaret "Elita", wrocławski kabaret założony w 1968 r. przez studentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej - Jana Kaczmarka, Tadeusza Drozdę i Jerzego Skoczylasa oraz (niestudenta) późniejszego piosenkarza Romana Gerczaka. Zespół dość wcześnie opuścili Drozda i Gerczak, za to na ich miejsce przyszli Leszek Niedzielski i Stanisław Szelc, którzy pozostali w składzie do dzisiaj. Kierownikiem muzycznym i kompozytorem w zespole był zmarły w 2005 roku Włodzimierz Plaskota. Za swojego mistrza członkowie kabaretu uważają zmarłego w 1992 r. Andrzeja Waligórskiego.

Kabaret początkowo występował na festiwalu studenckim FAMA, a w 1971 r. zdobył główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od początku jest znany ze swoich piosenek ("Kurna Chata", "Hej, szable w dłoń", "Do serca przytul psa", "Nie odlecimy do ciepłych krajów", "Czego się boisz głupia", "Warto było czekać" i wiele innych). Od wczesnych lat 70. współpracuje z Programem III Polskiego Radia tworząc magazyny satyryczne, z których najbardziej znany jest "Studio 202" (obecnie najstarsza audycja rozrywkowa w Polskim Radiu). Tytuł ten jest nazwą redakcji we wrocławskim oddziale Polskiego Radia, zatrudniającej grupę kabaretową i kierowanej wówczas przez Andrzeja Waligórskiego. Związał się on z zespołem na stałe jako autor wielu tekstów. Kabaret współtworzył również magazyn satyryczny "60 minut na godzinę" i "Zsyp".

Grupa występuje na koncertach( ponad 1.500 ) w kraju i w Europie, USA, Kanadzie, RPA, Australii , nagrała 10 płyt długogrających ( w tym kasety, Wideokastety, CD, DVD) i wystąpiła w ponad 50 programach telewizyjnych . Z udziałem członków kabaretu nakręcono również serial "Chłop i baba" (według pomysłu Stanisława Szelca) emitowany w Programie II TVP. Ostatnio można ich zobaczyć w programie TVP 2 - TelePEERELE.

Aktualny skład kabaretu Elita:

Jerzy Skoczylas
Leszek Niedzielski
Stanisław Szelc

GALERIA


Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjeciePowieksz zdjeciePowieksz zdjecie
Powieksz zdjecierazy